Hogyan válasszunk helyszínt?

venue1.jpg

Az esküvőszervezés azzal kezdődik, hogy helyszínt kell választani, de ez nem is olyan könnyű feladat. Vannak párok akiknek, konkrét elképzeléseik vannak a helyszínt illetően, van aki már pontosan tudja hogy hol szeretné az esküvőt tartani, de sokan vannak olyan párok, akikben felmerül a kérdés, hogy: miben lehet jó, milyen szempontokat kell figyelembe venni helyszín választásnál? Lássunk néhány segítséget!

 

1. Létszám

 3.jpg 

A helyszín foglalásához nagyon fontos tudni, hogy kb. hány vendég fog részt venni az esküvőn. ez alapján tudjátok az adott helyszín termét bérelni és nem mindegy hogy 30-40 fő vagy éppen 120főre berendezett termet kaptok. Hiszen egy kisebb létszám esetében választanátok egy báltermet, ami nem lenne túl jó hiszen a kevés ember elvesz a nagy termeben. Ha olyan helyszínt szemeltetek ki magatoknak ahol viszont kevés a hely ahhoz hogy egy nagyobb vendégsereget el tudjatok helyezni, akkor alternatív megoldás lehet a sátorépítés, de ehhez szükséges a helyszín engedélye is.

2.Stílus választás

 clonabreany-lanterns1.jpg

Hogyan képzelitek el az esküvőt? Milyen színek és dekorációk illenek az elképzeléseitekhez? A stílus is befolyásolja az esküvői helyszín kiválasztását. Minden esküvő egy adott stílus köré épül fel. Aki hercegnős esküvőt szeretnél akkor javasolnám inkább egy bálterem kiválasztását, ha hagyományos vidéki lakodalmat szeretnétek akkor egy sátorban esetleg községházán, vagy ifjúsági házat válasszatok. A modernebb esküvők helyszíne lehet egy szálloda vagy egy kúria, a természet és a borok szerelmeseinek pedig egy borvidéken tartandó esküvő lehetne a legtökéletesebb. Ahogy látjátok, minden esküvő tematikájában meghatározza az esküvői helyszín kiválasztását, illetve abban is gondolkozzatok hogy a szertartások hol lesznek, hiszen a kinti szertartást szeretnétek, már szűkülhet is a kör!

3. Időjárás

 t30_50_10838.jpg

Legyen mindenképp B terv a Nagy napra, pláne abban a z esetben ha kültéri esküvőtök lesz vagy csak a szertartás lesz kinti. Sajnos az időjárás kiszámíthatatlan, és mind tudjuk hogy mindenki a tökéletes időjárásról álmodik a Nagy napo, senki sem szeretne elázni szakadó esőben. Tehát, a helyszín amire a választásotok esik, rendelkezzen olyan teremmel amiben a lakodalom is megtartható valamint a szertartás is.

4. Étkezés jellege

 2_1.jpg

Egy nagyobb volumenű helyen, mint a szállodák és az éttermek, fel vannak készülve nagyobb vendégsereg étkeztetésére. Biztosítva vannak a poharak, tányérok, evőeszközök, terítők, stb. Sátras és külső helyszínen megrendezett esküvők esetében party service cégek segítenek be, és ilyen esetben szükséges a bútorok bérlése is. Ezek plusz költséget jelenthetnek és bele kell kalkulálni. Amelyik helyszínnek van saját konyhája érdemes - sőt szerintem nagyon fontos és kötelező - elmenni próbakóstolásra, hiszen fontos a finom vacsora az esküvőn. Ha pedig külsős catering lesz, érdemes utána járni, hogy hogyan és kikkel dolgoznak együtt, valamint sok-sok ajánlatot összegyűjteni.

5. Megközelíthetőség

 bridal-car.jpg

Ahogy szervezem az esküvőket, mindig elérkezünk ahhoz a kérdéshez, hogy: hogyan jutnak el a vendégek az adott helyszínre? Milyen messze van a várostól az adott helyszín? Érdemes ezeket átgondolni, hiszen itt is sok plusz költség adódhat. Adódhat először is abból, hogy szükséges e transzfert biztosítani (busz, mikrobusz, stb), másodszor parkolási lehetőség van e illetve annak van e költsége, harmadszor pedig a szállás a vendégek és magatok részére. Általában ha a helyszínen van lehetőség szállásra az Ifjú pár ajándékba kapja, viszont azoknak a vendégeknek akik messzebb jöttek és azoknak a családtagoknak akiknek szeretnétek szállást szükséges foglalni. Természetesen esküvő előtt egyeztettek a hozzátartozókkal, hogy kinek szükséges és ki igényelné. Érdemes szétnézni, hanem is helyben fogélaltok, de a helyszín közelében vannak e hotelek vagy panziók.

6. Anyagiak :)

 wedding_plan.jpg

Az örök kérdés: Mennyi pénzetek van rá? Minden párnak vannak elképzelései arról, hogy mennyit szán az esküvő szervezésére. Javaslom mindig a költségvetés készítését, hogy lássátok át a kiadásokat, hiszen nem kevés pénzzel jár az esküvő. A helyszín és a catering a leghúzósabb a tételek közül, így nagyon figyelmesen kell . kalkulálni, hogy azért maradjon pénz a többi szolgáltatóra is. Vegyétek figyelembe a kedvezményeket (gyerek, ital behozatala, mennyiségi kedvezmény, ital kedvezmény, záróra díjjak, szervízdíj, stb.).

7. Felszereltség

 russian-wedding.jpg

Egy helyszín kiválasztásánál nem csak a végösszeg a fontos, hanem az is hogy mennyivel tud többet az egyik mint a másik. Érdemes megnézni és összehasonlítani. Ha drágább, de azért tud többet mert van plusz technikai felszereltsége, öltözők, szobák ahol ti és akár a vendégek is készülődhetnek és átöltözhetnek, gyerekeknek játszószoba vagy csak egy nagyobb tér ahova lehet nekik külön játszósarkot berendezni, akkor érdemes azt választani, hiszen akkor nektek már semmi gondotok ezekkel a plusz feladatokra. (gondolok itt pl hogyha szeretnétek videót vetíteni akkor tudnak hozni egy laptopot és vetítőt nektek, és nem a sajátotokat kell hurcolászni.)

8. "VIP" szolgáltatás

 

daisy-matt-france-destination-wedding-rmw43-1000x667.jpg

Ezalatt az értendő, hogy a hotelek és a rendezvényközpontok általában nem teszik zártkörűvé a rendezvényt, esküvőt. Így adott esetben a ti esküvőtök mellett még rendeznek több eseményt is ami lehet titeket zavarni fog. Ezért érdemes megbeszélni és ezt előre leegyeztetni a helyszínnel, hogy az esküvő napján lehet vagy nem lehet más rendezvény az adott helyszínen.

9. Az igazi vendégszeretet

 

1_1.jpg

Beszélhetünk és ajánlhatom nektek a világ legjobb helyszínét, ha tudom hogy a szervezők és a kiszolgálószemélyzet nem túl segítőkész és készséges. Fontos hogy  a szervezők akik a helyszínen dolgoznak nyitottak legyenek az új dolgokra és ne kifogásokat keressenek hanem megoldásokat azokra amiket ti kértek tőlük. A problémamegoldás az legyen csillagos ötös. Ők vannak ti értetek! Ha esküvőszervezővel dolgoztok együtt akkor ő a megbízott emberetek, és ezeket a problémákat ő fogja megoldani. :) Tisztázzátok le azt is, hogy hány fős személyzet fogja kiszolgálni az esküvőn a vendégeket. Általában 10-15 főre 1 felszolgálót lehet számolni. Ne 3 felszolgáló rohangáljon , mint a pók a falon egy 100-120 fős esküvőn.

Ezeket a pontokat emelném ki leginkább, amiket fontosnak tartok egy helyszín választásnál. Viszont a tapasztalat bizonyítja, hogy nem árt az esküvő előtt 1 évvel már lefoglalni az álomhelyszínt, mert nagyon hamar betelnek a helyek. Amennyiben szeretnétek ezzel nem egyedül megbirkózni, szívesen segítek. :)