Hogyan szervezzünk esküvőt?
Egy esküvő megszervezése teljes embert kívánó feladat, és leginkább ezt a nemes feladatot a menyasszonyok vállalják. Elkezdődik az esküvő szervezése, és mindig csak jönnek, és jönnek, és jönnek....az új megoldandó feladatok. Ilyenkor nyomják meg a menyasszonyok a pánik gombot és kezdik elveszíteni a fonalat a sok szolgáltató között.
Elsőnek nem is gondolnánk, hogy milyen apróbb dolgok is lehetnek fontosak egy esküvőn.
Na itt jövök én a képbe! Aki szeretne fullos rendezést, nincs ideje és szeretne inkább nyugodtabban készülni élete napjára , akkor kérik fel az esküvőszervezőt a Párok! :)
Viszont, vannak akik bátrak és belevágnak egyedül, a család és a barátok segítségével megszervezni az esküvőt, azoknak a menyasszonyoknak hasznos lesz ez a pár oldal. Hiszen egy Esküvői Határidőnaplóval készültem, amiben havi lebontásban fogjátok látni az elvégezendő teendőket, 12 hónapra lebontva :) Nagy segítség lehet, hogy ne vesszetek el a sok részletben.
Egy alapos és kidolgozott esküvői tervvel és költségvetéssel megalapozhatjátok az esküvőtöket. Ezzel a listával segíteni szeretnék a szervezésben, hogy a Ti Nagy Napotok olyan legyen amilyennek megálmodtátok.
12 HÓNAPPAL ELŐTTE
Eljegyzés - Megtörtént a lánykérés és lehet kezdeni az ötletek gyűjteni és tervezgetni. Ne kezdjetek azonnal nekiesni, szépen minden sorjában!
Az esküvő időpontjának kitűzése - Ilyenkor a két család mindig összeül és megbeszélik kinek mi lenne az óhaja. A dátumot természetesen ti választjátok ki, milyen nap lenne számotokra a legszimpatikusabb, de a szervezésbe viszont nyugodt szívvel vonjátok be a családtagokat illetve a barátokat is, hiszen boldogan segítenek a szervezésben.
Az esküvő menetének eldöntése - Itt kerül terítékre, hogy milyen fajta ceremóniát szeretnétek, polgári szertartás vagy templomi, vagy mindkettő.
Bejelentkezés a hivatalba - A tervezett esküvő előtt 1 évvel van már lehetőségetek foglalni. Ha már pontosan tudjátok, akkor érdemes minél hamarabb lefoglalni az időpontokat, hiszen pl.a nyári szezon a legzsúfoltabb és nagyon hamar betelnek az időpontok. A hivatalba való bejelentésnél mindenképpen a menyasszonynak és a vőlegénynek is jelen kell lennie, és itt fogják kérdezni hogy milyen szertartást szeretnétek. Ha külső helyszínre fog kelleni az anyakönyvvezető, vagy ha házasságkötő teremben. Mindenről kaptok tájékoztatást.
Költségvetés- Készíteni érdemes egy körülbelüli költségvetést, hogy tudjátok majd viszonyítani a szolgáltatói árakat. Nagyon hamar túl lehet lépni a határokat és akár a sok apróbb (plusz) költségeken is elmehet a terv. Ebben az esetben ha már van konkrét elképzelés és netalán álomhelyszín amiről lehet tudni hogy hamar lefoglalják, (és van kb létszám) akkor akár a helyszínt le is lehet foglalni.
Stílus - Kutakodjatok, nézelődjetek az interneten esküvői stílusok után. Manapság rengeteg inspiráció gyűjthető és felépíthető egy esküvő.
9-10 HÓNAPPAL ELŐTTE
Tanuk kiválasztása és felkérése
Koszorúslányok és násznagyok felkérése - Ezt mindig a pár dönti el , hogy mihez ragaszkodik. Természetes hogy a menyasszony legjobb barátnője/barátnői lesznek a koszorúslányok és a férj legjobb barátja/barátai a násznagyok.
Jegyesoktatásra bejelentkezni - A templomi szertartáshoz a pároknak jegyesoktatásra kell járniuk. Ennek ideje és fajtája templomonként változik.
TIPP: amennyiben már vannak esetleg olyan szolgáltatók, akikhez ragaszkodtok netalán ismeritek is és kizárt hogy más legyen, akkor érdemes őket felkeresni. Így biztos lesz időpontja. A legelső szolgáltatók, akiket a leghamarabb érdemes lefoglalni hogy biztos a legjobbat kapjátok: helyszín, zenekar ceremóniamester vagy vőfély.
Esküvőszervezőt fogadni - Elérkezett az idő, hogy egy profi embert fogadjatok fel, ha úgy döntöttetek hogy nem saját szervezésű esküvőt szeretnétek. Nagyon sok mindenben megkönnyíti a dolgotokat, hiszen a Ti elképzeléseitek alapján keresi meg nektek a tökéletes szolgáltatókat. Nincs idegeskedés, utánajárás, sok-sok telefon és email. Viszont amennyiben úgy döntöttetek hogy saját szervezésű lesz az esküvő, elakadnátok, bármikor segítséget kaptok tőlem, kérj személyes találkozóz emailben a p.bernadett.0@gmail.com címen vagy telefonon.
Catering - Külső helyszínen történő esküvők esetében, ahol nincs éttermi szolgáltatás, a catering cégek biztosítják az étel-ital illetve a feltétek biztosítását. Őket kell felkeresni,ajánlatot kérni az esküvő napjára.
Zenekar - érdeklődjetek, nézelődjetek, kérjetek ajánlatot a nektek szimpatikus zenekartól, hogy tudjátok összehasonlítani őket. Esetleg ha DJ- vele szeretnétek együtt dolgozni, természetesen akkor.
Vőfély/Ceremóniamester - Az utóbbi években a vőfély mellett képbe került a ceremóniamester is.A személye igazából mind a kettőnek az esküvőn ugyan azt jelenti, hangulatot csinálni az esküvőn és levezényelni az esküvőt. A kettő között nagy különbség van ugyan úgy mint egy anyakönyvvezető és egy szertartásvezető között. A vőfély a régi népi szokásokat követi és verses, dallamos formában adja elő a mondandóját és inkább népies öltözetben, díszes kalapban jelenik meg. A ceremóniamester inkább egy öltönyös fiatalember, aki nem beszél rímekben, nem kéri ki a menyasszonyt a háztól és inkább az elegánsabb, modernebb esküvők része.
Minden pár maga dönti el hogy melyikőjüket szeretné, ilyenkor figyelni kell a vendégek összetételére, és magára az esküvő stílusára. Természetesen egy Balaton parti modern esküvőre valószínű inkább ceremóniamestert fog hívni a pár, míg egy hagyományos háznál házasulandók pedig egy vőfélyt.
Fotós,videós - Itt is ugyan úgy mint a zenekarnál, érdemes fotóanyagot, demókat kérni és összehasonlítani a nektek kedvesebb szolgáltatókat. Könnyebb lesz a döntés ha látjátok, ki mennyivel ad többet vagy kevesebbet.
8 HÓNAPPAL ELŐTTE
Esküvői ruha és vőlegény öltöny kiválasztása - Kölcsönözni szeretnél? Vagy inkább varratnál? Esetleg vásárolnál? Számos kérdés merül fel ilyenkor mikor az esküvői ruha gondolata fogalmazódik meg a a menyasszonyoknak. Sokak kész tervekkel érkeznek a varróhoz, de van aki a könnyebb változatot választja és kölcsönöz. Természetesen a ruha esetében is a költségvetés fog dönteni, de azt tudjuk, hogy gyö9nyörűnek kell lennie a menyasszonynak, és a legtökéletesebb ruhára van szüksége. Elősz9r mielőtt is bármit csinálnátok, ismerjétek meg a testalkatotokat, nézzétek meg melyik fazon állna jól. Menjetek el próbákra, abból sosem lesz baj, és ezek után még mindig lehet dönteni. A vőlegény öltönye is ugyan olyan fontos mint a menyasszonyé. Színben és stílusban egyezzen, és fordítsatok külön figyelmet a kiegészítőkre is, gondolok pl: nyakkendőre, ingre, mellényre, mandzsettára, övre...stb.
Menüajánlatok és itallapok bekérése - A helyszínektől amiket megnéznétek mindenképpen kérni kell menü - és italajánlatokat, és itt is össze tudjátok hasonlítani, hogy ki mit ad a pénzéért. Figyelembe kell vennetek a vendégeket összetételét, van-e esetleg speciális étkezésű pl: cukorbeteg, vegetáriánus, ételallergiás stb.
Dekoros felkérése - Én elég korán foglalnék dekorost is, hiszen egy jó dekoros kincset ér. Tulajdonképpen ő teszi lehetővé azt, amit stílusba, színbe és minden egészébe megálmodtok. Akik szimpatikusak nektek, beszéljetek velük és kérjetek ajánlatot, menjetek el vele a helyszínre és mondjátok el az elképzeléseket. Hallgassátok meg az ő véleményeit, hiszen szakember de találjátok meg a közös nevezőt. Szeretik a dekorosok, ha a menyasszonyok konkrét képekkel, tervekkel érkeznek. Úgy átláthatóbb, hogy mi is az elképzelés.
Koszorúslányok ruhája - Gondold el,te mint Menyasszony hogy az esküvői stílusában, miként illeszkedne bele a koszorúslányok ruhája. Színben,fazonban meg kell találni az aranyközéputat, és azt is ami mindenkinek jól áll.
Szertartásvezető - Amennyiben nem anyakönyvvezető lesz pl a külső szertartás helyszínén, vagy nem hivatalban lesz az esküvő, és egy szertartásvezetőt szeretnétek fogadni, akkor érdemes ezt is minél hamarabb, hiszen már ennek a szolgáltatásnak is nagy híre van. A különbség a két szolgáltató között röviden : az anyakönyvvezető a hivatali szabályok szerint kell hogy összeadja a párokat, azokat kell követni, így előfordul hogy nagyon monotonná válhat a szertartás. Hiszen egy éveben nem 1-2 párt adnak össze, hanem több 10-et. Így sok pár már a kicsit meghittebb variációt választja, ő pedig a szertartásvezető. Ő nem szabályok szerint megy, a párral a kommunikációja is személyesebb és az előadásmódja is kifejezőbb. De az fontos hogy ő nem köti össze a párokat HIVATALOSAN, tehát a szertartás nem lesz HIVATALOS. De akkor hogyan?
Egy kikötés van, hogy a hivatalos szöveget elmondhassa a szertartásvezető az esküvőn, hogy az esküvőtök előtt pár nappal bementek a hivatalba az anyakönyvvezetőhöz 2 tanúval és összead benneteket. Így a hivatali szertartásért nem kell fizetnetek semmit, mert munkanapokon díjmentes :)
6 - 7 HÓNAPPAL ELŐTTE
Vendéglista - Folyamatos az igazítás, a vendégek "feldolgozása" a párok napirendjén. Hiszen sokan időben visszamondják, vagy netán még a z Örömanya szól hogy még plusz 10 fő lenne a meghívottak között. Tartsatok rendet a vendéglista felett és akár lehet írni már konkrét ültetéseket illetve ültetési térképet is, hogy ne vesszetek el a rengetegben :)
Helyszín kapcsolattartás - attól függően, hogyha már megvan a foglalásotok a helyszínre, akkor is szükséges a kapcsolat a helyszíni intézővel, hiszen neki kell majd a végleges vendéglista, illetve ha részetekről történik változás és nekik tudniuk kell róla.
Egyházi szertartás - Ha eldöntöttétek hogy lesz egyházi szertartás, akkor mindenképpen be kell jelentkezni az egyháznál, a szertartás menetét érdemes ilyenkor lepróbálni, netalán ha szükséges jegyesoktatás akkor hol és mikor és mennyi alkalom lesz ?! Valamint meg kell beszélni a pappal vagy lelkésszel hogyha az egyikőtök nincs megkeresztelve akkor mi a teendő, kérjetek felvilágosítást.
Dekoráció virágai - Le lehet pontosítani a dekoráció virágait ha van amihez nagyon ragaszkodsz. Ha pl. (mint anno a mi esetünkben is volt) nyári esküvőtök lesz akkor előtte 1-2hónap mire a dekoros virágárat tud neked számolni. Szerintem minden dekoros külföldről hozatja a csodaszép virágokat és nem mindegy hogy az aktuális ország milyen áron tudja adni őket. Így hamarabb ne is kérjetek ajánlatot a dekorostól mert nem fog tudni adni.
Különlegességek intézése - Ebben a témában gondolok olyan különlegességere, mint pl: a tüzijáték, lézershow, galambreptetés, stb.
4 - 5 HÓNAPPAL ELŐTTE
Meghívó, menükártya,köszönőkártya, ültetőkártya - A meghívó az első olyan kézzel fogható tárgy, amiből láthatják a vendégek hogy mire készüljenek. A meghívó stílusában előrevetíti az esküvő hangulatát és stílusát. Ezért hogy stílusában és miden minden passzoljon, a meghívót, ültetőkártyát,menükártyát... stb egy helyen készítettni el az Ifjú pár, így nincs esély arra hogy valami is elkallódik, nem jön meg időben. Érdemes ezt a vonalat követni, mert ilyen esetben szolgáltatói kedvezményeket is kaphattok. Amennyiben vannak érdekes kívánságok a vendégek felé azt is a meghívóban kell feltüntetni. Csak egy pl: mondjuk meghívást kapsz egy tematikus Gatsby esküvőre, és a pár szeretné ha öltözködése menne a vendégeknek ennek a kornak a hangulatához! Akkor a meghívó szövegezése is eszerint fog íródni illetve feltüntetik a kérésüket.
Karikagyűrűket beszerezni - válasszátok ki azt a jelképet ami az örök szerelmet fogja számotokra szimbolizálni és az örök kapcsolatot jelenti majd kettőtök között. Vannak olyan párok akik már az első alkalommal beleszeretnek a gyűrűbe és meg is veszik, de vannak akik csak sok-sok próba után határozzák el magukat!
Torta és sütemények lerendelése - A cukrászdák a pároknak szoktak felajánlani próbakóstolást, mielőtt leadják rendeléseiket. Semmiképp se hagyjátok ki, éljetek a lehetőséggel! TIPP: általában bizonyos helyszíneken van, hogy a menübe beleteszik a süteményeket és ott is ki tudjátok választani, így nektek csak a menyasszonyi tortával kell foglalkoznotok. Viszont ha ti ragaszkodtok külső cukrászdához, akkor nyugodtan megtehetitek hogy mástól rendelitek a süteményt. Mérvadó természetesen az ár is illetve az ízlés. Mindenképpen bizonyosodjatok meg arról ha külsős cukrászda hozza a süteményeket, hogy van e hűtőkocsi amivel szállítanak, és hogy esetlegesen ki is szállítanak-e vagy nektek kell még azt is intézi, hogy a sütemény és a torta a helyszínre kerüljön.
Itt is mint az ételeknél is figyelnetek kell a speciális étkezésű vendégekre.
Táncóra - Manapság egyre elterjedtebb, hogy a menyasszony és vőlegény, vagy netalán csoportosan is a koszorúslányokkal, vagy a menyasszony az örömapával külön egy betanult tánccal lepi meg a násznépet. Nagyon mulatságos és szerintem tökéletes ötlet. Persze vannak olyan vőlegények, akik teljesen elzárkóznak efelől, mint anno az én férjem is. Nekem 17 évig a tánc volt az életem, így nagyon szerettem volna, de a férjem nem az az alkat akit táncra tudok bírni, így elmaradt :)
Haj illetve sminkes kiválasztása és lefoglalása - Nézelődjetek az interneten, mi a trend, és te milyen frizurát képzeltél el magadnak. Vedd figyelembe ha lesz fátylad, vagy valamilyen ékszer és virágdísz a hajadban, akkor hogy helyezkedik majd el hogy kényelmes legyen.
Esküvői vendégkönyv - Ez egy életre szóló emlék lesz nektek, sok év múlva visszalapozhatjátok, hogy kik voltak az esküvőtökön, és milyen gondolattal köszöntöttek benneteket. A vendégkönyveknek nagyon sok fajtája létezik. Vannak könyvek, ujjlenyomat emlékek, vagy üzengetős emlékek, vagy az esküvő stílusában elkészített "emlékkönyvek"!
Köszönetajándékok - Ezek az ajándékok kisebb meglepetések a meghívott vendégeknek. Ezeknek is rengeteg formája létezik, nemcsak mézeskalács és cukrozott mandula ami régen is volt. Lehet saját készítésű is, lehet külön legyártott ajándék is. A díszdobozba csomagolt macarontól kezdve a kis üvegekbe tett mézen át bármit ki lehet találni. Legyetek kreatívak!
Esküvői jármű kiválasztása - jól gondoljátok át mivel szeretnétek közlekedni a Nagy napon illetve ne feledkezzetek meg a vendégek szállításáról sem, amennyiben szükség van rá az esküvő napján.
Meghívások - Kerekedjetek fel és hívjátok meg a vendégeiteket az esküvőre. Szerintem egy személyes találkozó mindig jobb mintha postai úton küldjük a meghívót. Természetesen ha valaki nagyon messziről fog érkezni és hozzájuk nem tudtok elmenni akkor csak a postai megoldás a lehetséges.
3 HÓNAPPAL ELŐTTE
Esküvői menü véglegesítése és a helyszínnel végleges egyeztetés. - Az időközben felmerült elképzeléseket még ilyenkor meg lehet beszélni és kivitelezni, valamint a végleges vendéglistát is meg kell velük beszélni.
Esküvői tervezet írása, forgatókönyv - mindenképpen készítsetek egy forgatókönyvet ami alapján haladni fogtok, mert nagyon könnyen el lehet veszni a tennivalók között.
Gyereksarok,gyerekfelügyelet - tájékozódjatok, hogy a vendégeitekkel fog e érkezni gyermek, szükségük lesz e felügyeletre. A helyszínen ha sok gyermek érkezik az esküvőre, akkor érdemes egy külön gyereksarkot berendezni csupa jó dolgokkal, amikkel egész este elszórakozhatnak, és szerintem akkor a szülők nem bánják, ha egy kis édesség is előkerül :)
Szépségápolás - próbasmink és próbafrizura ha eddig nem mentetek el. Illetve egy kis lazítás, arckezelés, hogy a nagy napon tökéletes arcbőrrel állj a párod elé!
2 HÓNAPPAL ELŐTTE
Megrendelések és foglalások ellenőrzése - tudja mindenki hogy mikor mit kell csinálnia és mikor hol kell lennie.
Ruhapróba - koszorúslányoknak és az örömanyáknak is.
Esküvői kiegészítők beszerzése - ide beletartozik a cipő, a fehérnemű, az ékszerek..stb. Minden olyan kiegészítő ami a tökéletes megjelenéshez szükséges. A cipőt érdem,és minél hamarabb beszerezni és otthon próbálgatni, hogy nehogy az esküvőn kelljen vérző lábbal botorkálni, mert feltörte a lábadat a cipő.
Szállások ellenőrzése - a messziről érkezett vendégeknek a szállás biztosítása, illetve ha történtek változások akkor azoknak az egyeztetése.
Házassági szerződés - Ezt a pár dönti el, hogy szükséges-e házassági vagyonjog szerződés, akkor fel kell keresni egy ügyvédet, aki elkészíti nektek.
1 HÓNAPPAL ELŐTTE
Esküvőszervezővel egyeztetni - ha fogadtatok esküvőszervezőt, akkor vele is érdemes a végén többet is egyeztetni, mert minden pillanatban változhatnak a dolgok. Ő legyen nektek az első ember akinek tudnia kell a dolgokról, hogyha meg kell oldani valamit akkor időben meg tudja csinálni.
Legény és lánybúcsú - tervezzétek meg a bulit hogy hogyan szeretnétek tartani. Beszéljetek a barátokkal hogy mik a tervek vagy teljesen rájuk bízzátok magatokat :)
Ülésrend - A vendéglista alapján pontosítani az ülésrendet, ha valaki lemondta akkor változtatni .
Szépségápolás - szintén szükséges lehet így 1 hónappal az esküvő előtt egy kezelés, vagy csak egy kis masszázs. esetleg e legjobb barátnődet vagy anyukádat is magaddal hívhatod és egy kisebb csajos napot tartva tudtok lazulni.
Esküvői forgatókönyv - Készítsétek el az esküvő napjának pontos forgatókönyvét. Tudjátok pontosan mikor mi és hogy fog történni. Ajánlatos ez alapján haladni hogy minden úgy menjen ahogy elterveztétek. Nem kell átesni a túlsó oldalra, hogy szinte percekre pontosan kell követni! Az akár el is ronthatja.
1 - 2 HÉTTEL ELŐTTE
Pihenés!!! Esküvői forgatókönyv utolsó pontosítása és véglegesítése. A szolgáltatókkal való pontosítás.
Szépségápolás! - pedikűr, manikűr
Megrendelések átnézése, egyeztetések - Ellenőrizzétek le hogy minden szolgáltatóval rendben vannak a megbeszélt kérések, illetve a megrendelések. Amennyiben szállásfoglalásotok volt, akkor azt is mindenképpen ellenőrizzétek le.
Ruhapróba - Menyasszony illetve vőlegény öltönypróba. Ha szükséges akkor még most az alakításokat meg lehet oldani.
Legény-és lánybúcsú - A bulit leginkább esküvő előtt 1 héttel szokták megtartani, hogy legyen idő kipihenni a buli okozta fáradalmakat!:)
Főpróba - Amennyiben úgy érzitek hogy fontos és, hogy mindenképpen biztosra menjetek, hogy egy koszorúslány se menjen másik irányba :)
Ülésrend - Ellenőrizzétek, hogy minden vendégnek megvan e a helye, és mindenki ott ül, ahol jól fogja magát érezni!
Esküvőszervezővel egyeztetni - Az esküvőszervezővel megbeszélitek a Nagy nap forgatókönyvét, ő fogja majd ezt továbbítani a többi szolgáltató felé. Illetve ha maradt fennmaradó díjkifizetés, azt is ilyenkor rendezitek.
1 NAPPAL ELŐTTE
Menyasszonyi ruhát elhozni
Öltönyt elhozni
Autót/autókat lemosatni
Napirend - minden időpontot és helyszínt átnézni, haladjatok a forgatókönyv szerint.
Előkészületek - Készíts ki mindent, ami a Nagy napon szükséges. Legyen kéznél, hogy ne aznap kapkodj. Mentőcsomagot is készíts magadnak (tű,cérna,gyógyszerek,zsebkendő, víz,váltó harisnya,smink, váltó cipő .stb.)
Relax - Csakis arra kell gondolnod, hogy minden rendben fog menni. Semmi más dolgotok nem lesz aznap, csak mosolyogni és élvezni a Nagy Napot, hiszen minden rólatok fog szólni!:)
A NAGY NAP
Az első és legfontosabb, hogy reggelizzetek. Akár a kocsiba is készítsetek be kisebb falatokat (pogácsa, sós sütemény) hogy ne legyen baleset. Haladjatok a forgatókönyvetek szerint és Mosolyogjatok! :) Szertartások után jöhet a jól megérdemelt buli és a vacsora :)
1 - 2 NAPPAL UTÁNA
Visszavinni a ruhát a kölcsönzőbe
Étterem illetve szállással egyeztetni, ha maradt ott valami az esküvő után, akkor elhozni
Boldog készülődést kívánok és Sok boldogságot Leendő közös életetekhez Kedves Párok!